2009. február 27., péntek

Masterpiece of Hungarian Craft

Szeretem az üveggyöngyök színpompáját. Febr.24-én a csepeli könyvtárban Ganevné Székely Katalin mesterremek díjas gyöngyfűző népi iparművész kiállítását láttam. A művész rögtönzött előadást tartott a tárlókban elhelyezett magyar, ukrán és német gyönygyözési módszerekről és színvilágukról. Előadásában számos gyöngyfűzési technikával ismerkedhettünk meg, a sárközi kiscsipkével, a sárközi keresztbe fűzött gallérral, a mérai mintákkal, a „madaras” és „kígyós” gyöngyhímzéssel, az ukrán gyöngygallérral, és a kéttűs gyöngyszalaggal, az angliai viktoriánus nyakékkel, az afrika i gyöngygallérral, a gyöngyhorgolással, a gyöngygobelinnel. Magyarországon régebben főként a Sárközben volt a viselet meghatározó eleme a gyöngy. Erdélyben is, igaz, ott inkább hímezték a ruhára a gyöngyöt. Ám a Sárközben éltek olyan tehetős emberek, akik meg tudták fizetni a finom kelmét, gyöngyöt. Különösen a decsi gyöngygallér híres, Decs települést nem véletlenül emlegetik úgy, mint Sárköz Párizsát. Persze a környék többi falujában is jellegzetes, szép gyöngygallérokat hordtak. A sárközi nyaksi: ez egy igen színes, többsoros gyöngygallér, aminek óriási változatai is ismertek. Azt a fejen átbújtatva vették fel, akár a szoknyát, és teljesen körülölelte az asszonyok vállát.Csak Magyarországon alkalmaznak vízszintes gyöngyfüzést, az összes környező nép függőlegesen fűz.





Az első képen rojtos gyöngy látható.






Cakkos gyönygyök. A középső minta neve: somogyi szalonnás.








Halszálka-mintás nyaklánc medállal, gallér és csipke, nyaklánc "nyaksival", bársonyszalagra varrva.










Az arany és a fekete hatásos kombinálása.






Szivecskés nyaklánc.













A szivecskés minta fűzése nagyon nehéz, csak keveseknek sikerült elsőre. Szerencsére művész szívesen adta át a tudását a türelmes érdeklődőknek.
Nehéz a gyöngyfűző mesterség! Most,hogy bepillanthattam a szakma rejtelmeibe, úgy gondolom, hogy maradok a tisztelők és csodálók között.
:)

2009. február 24., kedd

Budapest-Bamako-Miskolc










Február 19-én reggel 5 órakor így nézett ki a lakótelep, amikor elindultam. Brrrrr!












Fél tízkor így nézett ki Miskolc, ahová megérkeztem. Brrrrr!



















Kisebb zökkenők, órarendi változások után el is kezdődött a tanítás. Dél körül jött meg Laci, aki egyenesen a Budapest-Bamako autóversenyről visszatérve érkezett meg Miskolcra szaharai homokkal lepett autójával.















Fantasztikus volt!- mondta felpörögve és lelkesen, pedig 16 ezer km-t vezetett le az elmúlt egy hónapban. Annyi élményt szerzett, hogy azt sem tudta, mit meséljen el nekünk először. Az életveszélyes kalandokat, a furcsa embereket vagy a didergős sivatagi éjszakákat, amit a fiával együtt élt át. Nem mellesleg, a fiú a rally történetének legfiatalabb résztvevője címmel büszkélkedhet! Az összetartás remekül működött a magyarok és általában a futam résztvevői között, nem volt olyan szorult helyzet, veszedelmes műszaki probléma, amit közösen meg ne oldottak volna.














Az átélt élmények tömege jó darabig lelki muníció lesz Laci számára. Óriási fegyvertény, hogy ők ketten, kis pénzből és kis kocsival ugyanúgy megjárták azt az utat, amit mások több milliós dzsippekkel, szállodákban éjszakázva. Számomra világossá vált, hogy egy mai férfinak hiányzik a virtus, a férfias erőpróba az életéből. Hiába dolgozik becsületesen, tesz meg mindent a családjáért, ez a fajta erőfeszítés más. Szükség van rá, megmutatni, hogy ki a legény a gáton, amikor fizikai szívósságból, leleményességből tesz vizsgát az ember.

2009. február 13., péntek

Kezdődik a második menet

Bármilyen hihetetlennek is tűnik, minden jegyet beírtak, elvégeztem az első szemesztert! És ami még hihetetlenebb, jó eredményekkel! Tanulmányi átlagom:4,64.
Juhhéééé!
Már beiratkoztam a második szemeszterre és felvettem a tantárgyakat is.
Február 19-én kezdődik a tanítás és május 18-án ér véget.
Ez nehezebb lesz, mint az első, mert az alapvizsga vár ránk az év végén.

Zimankó és zúzmara
zúmankó és zizmara
Megy a vonat
huzat vonat
vár a messze
egyeteme
ki a fene
kapja fel a
zúmankóját
hogy a messze
egyeteme
zizmarás kapuját
bevegye?
Hát én!
:)

2009. február 12., csütörtök

Fesztivál jó idegzetűeknek












A Hősök tere mellett nem tudok úgy elmenni, hogy ne fényképezzem le...















Rengeteg nép, kirakodóvásár, zeneszó.













Róluk szólt a fesztivál. A mangalica hungaricum.














Le kellene szokni a húsevésről...















Ezt adták 7.500,-Ft-ért.
Tényleg le kellene szokni!