Visszahőköltem a váratlanul elém táruló hosszú sorok látványától. 15 perc múlva indul a vonatom Miskolcra! Miért is nem vettem meg előző nap a jegyemet! Váratlanul új ablak nyílt. Az én sorom villámgyorsan kettévált. Melyikbe álljak? Melyik lesz a gyorsabb? A másikba kellett volna! Egy fiatal lány esdeklő szemekkel állt az én amúgy is lassú sorom elejére: Rögtön indul a vonatom Miskolcra! A sor felmordult: A miénk is! Ám az előttem álló nem szólt semmit, így a lány hozzá fordult: Megengedi, hogy beálljak? Én nem bánom, de mit szólnak majd a hátrébb állók? A lány jó pszichikai érzékkel könyörögve rám nézett. Én lennék a leggyengébb láncszem? Nos, igen. Intettem, hogy álljon be, megvan a jó cselekedet mára. Ha a jószívűségem miatt lekésem a vonatot, félóra múlva indul a következő. Ekkor újabb ember kívánkozott be a sorba. Lihegve, zavart mosollyal közölte: Nekem rossz jegyet adtak kérem szépen, ki kellene cseréltetnem! Válaszra sem méltatta senki, mindenki a pénztárosnőt szuggerálta. Sajnos az előttem állónak nem tudta felváltani a tízezresét és éppen eltávozott a fülkéből. Mindenki sziszegett, toporgott. A mögöttem álló két, langaléta fiú is Miskolcra tartott. Azon tanakodtak, mi van, ha jegy nélkül szállnak fel? Végre kezemben volt a jegy, uzsgyi! Sebesen iramodtam az ötös vágány felé. A két langaléta, hatalmas hátizsákokkal, öles lépteivel elsüvített mellettem. Az utolsó kocsiba szálltam, rögtön lerogytam az első szabad helyre. Egy távolabbi ülésen láttam a langalétákat. Megérkezett az elénk beállt fiatal lány is. Ezek szerint mindannyian elértük a 6:05-öst.
Filozófia óra van. Egész nap. Délelőtt Platon munkássága és hatása. Ebéd után Descartes munkássága és hatása. Háromtól az Idő felfogása a különféle filozófiai iskolák szerint. Öt óra felé, amikor az következett, hogy Heidegger a fenomenológiának ontológiai fordulatot adott, a némiképp eltompult hallgatóság, úgy tűnt, vajmi kevéssé fogta fel ennek jelentőségét...
Még szerencse, hogy reggel tisztáztuk az olvasmánylistát.
A szállás felé tartva nagy nyüzsgést láttam az egyetem főépülete előtt. A Kutatók éjszakája eseménysorozat rendezvényei sok látogatót odacsalogattak. Rengeteg a látnivaló, kár, hogy fáradt vagyok. Műtárgyak vizsgálata, öntészeti demonstráció, szélturbinamodell, felületbevonási demonstráció és még sok érdekesség.
Már a parkolóban furcsa járgányokat láttam. A srácok, akik építették ezeket, készségesen elmagyarázták a levegővel működés elvét.
Ez csak 70 kg, és csillagmotor hajtja.
Ez is levegővel üzemel, de sokkal nehezebb, mert zártszelvényből készült a váz.
Az egyetem előcsarnokában egy 45 kg-os golyó lengett lassan, egy Foucault inga. Azt bizonyította, hogy "mégis mozog a Föld."
Targoncaderby.
Tojáscsomagolás. Az győz, aki úgy becsomagolja a tojást, hogy ha eldobják, nem törik össze.
Váratlan látvány az egyetem előtt: egy londoni doubledecker. 42 éven át szállította az utasokat a Heathrow repülőtérre, de a sors kifürkészhetetlen szeszélyéből, ezen az estén Tapolcára vitte őket.