I did open my blog in 2008 when I freshly retired matriculated to the university to study a Cultural Anthropology BA. But I am NOT going to close it by my age of 63 when I had taken My First MA Degree in 2013.
2009. július 2., csütörtök
Magángyűjtemény/Privat Exhibition
A szakmai gyakorlat utolsó színhelye ismét egy múzeum, Miskolc, Győri kapu 57. ( www.lezerpont.hu )
A képen balra áll Barna György, aki 35 éve gyűjt régiséget. Olyannyira felszaporodott a tárgyak mennyisége, hogy gondban volt, hová is tegye őket. Aggasztotta a gyűjteménye sorsa is, no meg szerette volna megmutatni az embereknek. Végül megtalálta a megoldást. A vállalkozásába integrálta az értékes gyűjteményt. A munkahelyén létrehozott egy 700 m2-es kiállító teret, vitrinekkel rendezte be és végre ország világ elé tárhatta féltett kincseit.
Az első gyűjtemény irodagép történelem. Adler írógép 1923, Corona tipusú úti írógép 1913, és Remington írógép 1918-ból, "ősrégi" összeadógépek és Morse távíró 1910-ből.
A díszes kasszagép státuszszimbólum volt valamikor.
Tárgyak a Rákosi korszakból. Motorok, díszoklevelek, tankönyvek és gyermekjátékok, gyufacímke és szalvétagyűjtemény. Régi Ludas Matyi vicclapok, a Lenin összes és alumínium kukta. Régi rádiók és plakátok. Úttörő egyenruha és Terv cigaretta. Közben régi slágerek szólnak a hangszóróból: a "Pancsoló kislány", az "A mi utcánk óh be szép" és a "Baracknyílás idején".
Az egykori magyar édesipar temékei
Régi forint címletek.
A mellékelt képen egy angyalföldi órásműhely komplett berendezése látható 1950-ből. Ezen kívül van még egy fodrászműhely, egy suszterműhely, egy szatócsüzlet és egy kovácsműhely is teljes berendezéssel, valamint egy mezőkövesdi szabóműhely összes szerszámaival egyetemben. A losonci Gyifkó szíjgyártó dinasztia műhelye is felépült az eltűnő kismesterségek kiállításon.
Régi optikai eszközöket is bemutat a kiállítás, 200 év fényes rézmikroszkópjai csillognak a polcokon, egy zsebmikroszkóp 1798-ból, egy laterna magica 1860-ból, dagerrotípia 1854-ből, ferrotípia 1860-ból és sztereo fényképek, melyek 1910-ben készültek.
Erdélyi bányákból származó üregi ásványok, melyek a föld méhében fejlődnek szemnek láthatatlanul, három dimenzióban.
Végül pedig, ha eddig nem káprázott volna el a szemünk a tengernyi érdekesség láttán, a legnagyobb attrakciót is megláthattuk. A Kárpát-medence területén egykor létezett kétezernél is több népviseletből 116 helyről származó 340 db teljes öltözéket!
Kéméndi miniszoknya.
Nekem nagyon tetszett ez az elegáns bihari viselet. Eszembe jutott, hogy a gyűjtő férfi, ám ez a pazar népviselet- gyűjtemény egy női kezet sejtet a háttérben.
Mindazonáltal mély tiszteletettel adózom a kiállítás, e páratlan alkotás létrehozójának.
Régebben az ALKOTÁS szót kizárólag fennkölt értelemben használtuk. Ihlet, emelkedettség kellett hozzá, és az alkotás valami tökéleteset hozott létre. Egy csodás festményt, költeményt. Később már mesterremeket, vagy egy szépen kifestett kazettás menyezetet is alkotásnak neveztek. Manapság aki létrehoz egy munkahelyet, egy közösséget, egy kiállítást szerintem legalább annyira ALKOTÓ, mint a régi nagy mesterek.
A falvédő élt, él és élni fog!
A szakmai gyakorlat következő előadását egy fiatal múzeumpedagógus hölgy tartotta nekünk a Nagy Kunszt Kortárs Képzőművészeti Tanulmányi Múzeumban (Miskolc, Hunyadi út 12.) Legutóbbi programjuk témája a találkozás volt. Konkrét találkozások kortárs képzőművészek alkotásaival, képletes találkozások valós és kitalált személyekkel, történelmileg-földrajzilag nem egymáshoz rendelt világok találkozása a globális kultúrában. Ebből a kiállításból engem a falvédők témája fogott meg.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)